Adwent już tuż tuż

Do drogi gotowi, start

Po to mamy Adwent, byśmy znaleźli drogę do Pana Jezusa. A więc zaczynamy. Co zaczynamy?

Adwent. To prawda, że jeszcze nie. Trochę jeszcze czasu do rozpoczęcia zostało, ale to właściwie tuż, tuż. Najpierw, co oznacza słowo „Adwent”? Pochodzi ono od łacińskiego słowa adventus i znaczy przyjście. Nie będę pytać o czyje przyjście chodzi, bo wiadomo, że Pana Jezusa. A kiedy zaczyna się Adwent? 1 grudnia? Czasem tak, ale częściej nie. W błąd wprowadzają nas sprzedawane w sklepach kalendarze adwentowe z cukierkami, które mają 24 okienka, a na każdym okienku jest data. Otwieranie okienek zaczyna się 1 grudnia a kończy 24. Tymczasem Adwent zawsze zaczyna się niedzielą. A niedziel przed Bożym Narodzeniem musi być cztery. Skoro w tym roku Boże Narodzenie (25 grudnia) wypada w sobotę, to odliczając wstecz, I Niedziela wypada już 28 listopada. I to jest jeden z dłuższych Adwentów. Ten czas ma bardzo dużo symboli, znaków. Trzeba je tylko dobrze odczytywać. Jest lampion, z którym przychodzicie na Roraty. Jest biała duża świeca zapalana na Roratach. O kalendarzu już mówiłam. I jest też wieniec adwentowy a na nim cztery świece zapalane w kolejne niedziele. Ten symbol jakoś wyznacza adwentową drogę. Światło kolejno zapalanych świec pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej mety, że jeszcze kilka dni i już będziemy u celu, już będzie Boże Narodzenie. Dobrze, że jest Adwent, że chodzimy na Roraty, że ten zwyczaj przetrwał u nas. Czasem trzeba stoczyć wielką walkę ze sobą, by wytrwać. Ale to się zawsze opłaca. Małymi krokami – dojdziesz do celu. Warto pamiętać, że obok zawsze idzie Jezus i wystarczy wyciągnąć rękę i poprosić: „Jezu, podnieś mnie. Pomóż iść dalej”. Kiedy są Roraty? Zapytaj mamę, czy będzie w domu wieniec adwentowy. A może sam go przygotuj i pomyśl o jakimś postanowieniu. Na przykład odstaw słodycze, komórkę, jakieś gry i nie zapomnij o codziennej modlitwie? A może znajdziesz chwilę na przeczytanie choć jednego zdania z Pisma Świętego. Decyduj, co zrobisz, by znaleźć drogę do Pana Jezusa, żeby On narodził się w Twoim sercu. Czego sobie i Tobie na początek nowego roku liturgicznego życzę.

wieniec adwentowy

Zwyczaj zapalania świec na wieńcu adwentowym pojawił się przed II wojną światową. Świeca oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Jest też symbolem wspólnego, rodzinnego oczekiwania.

świeca roratnia

Jest koloru białego. Przewiązuje się ją białą lub niebieską wstążką i dekoruje zielenią (przeważnie mirtem). Umieszcza się ją obok ołtarza i zapala w czasie Mszy roratnich – jest to symbol Maryi oczekującej na narodzenie Jezusa.

Roraty

To Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. Najczęściej bardzo wcześnie rano. Słowo „Roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu: „Rorate coeli”, czyli: „Niebiosa, spuśćcie rosę”.

kolor fioletowy

Obowiązuje w adwentowej liturgii. Jedynie podczas Mszy roratnich ksiądz ubrany jest w białe szaty. W trzecią niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete, czyli dosłownie „radujcie się”, obowiązuje różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.

Udostępnij

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *